Vishay/Sprague M39003/01-6031/TR
M39003/01-6031/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6031/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6031/TR.pdf
Availability of M39003/01-6031/TR
QUANTITY
M39003/01-6031/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6031/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6031/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6031/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6031/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6031/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6031/TR
DIP CABLE - HDP24S/AE24G/HDP24S datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EN3 POSITIONER 20AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
GDT 1000V 10KA datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100 R/A DUAL datasheet.pdf
GDT 1500V 5KA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf