Vishay/Sprague M39003/01-6031
M39003/01-6031 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6031
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6031.pdf
Availability of M39003/01-6031
QUANTITY
M39003/01-6031 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6031
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6031
Related LinksM39003/, M39003/01-6031 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6031 Details Description
Related parts for M39003/01-6031
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf