Vishay/Sprague M39003/01-6122/TR
M39003/01-6122/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6122/TR
Brief Description
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6122/TR.pdf
Availability of M39003/01-6122/TR
QUANTITY
M39003/01-6122/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6122/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6122/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6122/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6122/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6122/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6122/TR
RELAY SSR SPST 10A@530VAC PHASE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 10 V datasheet.pdf
Micropower Low Cost Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf