Vishay/Sprague M39003/01-6169/TR
M39003/01-6169/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6169/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6169/TR.pdf
Availability of M39003/01-6169/TR
QUANTITY
M39003/01-6169/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6169/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6169/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6169/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6169/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6169/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6169/TR
IDC CABLE - HSR64S/AE64G/HSR64S datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 1GB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG R/A 50 OHM SLDR datasheet.pdf