Vishay/Sprague M39003/01-6182
M39003/01-6182 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6182
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6182.pdf
Availability of M39003/01-6182
QUANTITY
M39003/01-6182 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6182
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6182
Related LinksM39003/, M39003/01-6182 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6182 Details Description
Related parts for M39003/01-6182
RES SMD 549K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 190MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
MODULE DEV/TEST EM3588 LR ANT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf