Vishay/Sprague M39003/01-6201/TR
M39003/01-6201/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6201/TR
Brief Description
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6201/TR.pdf
Availability of M39003/01-6201/TR
QUANTITY
M39003/01-6201/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6201/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6201/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6201/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6201/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6201/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6201/TR
IC OPAMP GP 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
COVER KIT TAPERED 50 POS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.12A 315 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
KPTC 10C 10#20 PIN RECPT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf