Vishay/Sprague M39003/01-6223/HSD
M39003/01-6223/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6223/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6223/HSD.pdf
Availability of M39003/01-6223/HSD
QUANTITY
M39003/01-6223/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6223/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6223/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6223/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-6223/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6223/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-6223/HSD
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SBT-70 90CRI 2SMD datasheet.pdf
RJ45 K6 JACK CAT 6 UTP RED datasheet.pdf
IC PWR SW USB 8MSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 190MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf