Vishay/Sprague M39003/01-6228/TR
M39003/01-6228/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6228/TR
Brief Description
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6228/TR.pdf
Availability of M39003/01-6228/TR
QUANTITY
M39003/01-6228/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6228/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6228/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6228/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6228/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6228/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6228/TR
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
03 MODIV HSG SR MRKD .100CL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 30POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf