Vishay/Sprague M39003/01-6265/TR
M39003/01-6265/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6265/TR
Brief Description
CAP TANT 0.82UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6265/TR.pdf
Availability of M39003/01-6265/TR
QUANTITY
M39003/01-6265/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6265/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6265/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6265/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6265/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6265/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6265/TR
FIXED IND 390UH 650MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CLAMPMETER 40/400AC 400OHM RES datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IGBT 300V 75A 300W TO247AD datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf