Vishay/Sprague M39003/01-6273/TR
M39003/01-6273/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6273/TR
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6273/TR.pdf
Availability of M39003/01-6273/TR
QUANTITY
M39003/01-6273/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6273/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6273/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6273/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6273/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6273/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6273/TR
IC FPGA 352 I/O 432MBGA datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
BATTERY LITH 3V RECHARGE W/TABS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MLX PLUG 15POS WHITE 4202115CWHT datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf