Vishay/Sprague M39003/01-7060/HSD
M39003/01-7060/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7060/HSD
Brief Description
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7060/HSD.pdf
Availability of M39003/01-7060/HSD
QUANTITY
M39003/01-7060/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7060/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7060/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7060/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-7060/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7060/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-7060/HSD
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN .75MM COPLANAR VERT 170POS datasheet.pdf
CONNECTOR PLUG 6POS ECON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V JB 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 900MA 100 MOHM datasheet.pdf