Vishay/Sprague M39003/01-7090H
M39003/01-7090H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7090H
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7090H.pdf
Availability of M39003/01-7090H
QUANTITY
M39003/01-7090H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7090H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7090H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7090H
Related LinksM39003/, M39003/01-7090H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7090H Details Description
Related parts for M39003/01-7090H
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 5W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HSG ASSY 5P REC JPT/SPT HYBRID datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12-VSOJ datasheet.pdf
IC FPGA 194 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf