Vishay/Sprague M39003/01-7182
M39003/01-7182 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7182
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7182.pdf
Availability of M39003/01-7182
QUANTITY
M39003/01-7182 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7182
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7182
Related LinksM39003/, M39003/01-7182 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7182 Details Description
Related parts for M39003/01-7182
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 900-FCBGA datasheet.pdf
IC GATE MULT-FUNC CONFIG 6DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 GREEN datasheet.pdf
SNSW 0.1A PCB-90D-SYM NONE datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf