Vishay/Sprague M39003/01-7221/TR
M39003/01-7221/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7221/TR
Brief Description
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7221/TR.pdf
Availability of M39003/01-7221/TR
QUANTITY
M39003/01-7221/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7221/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7221/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7221/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7221/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7221/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7221/TR
CAP TRIMMER 1.5-4PF 25V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
INLET IEC-320 C18 SNAP 6.3MM TRM datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1200V 250A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf