Vishay/Sprague M39003/01-7263/TR
M39003/01-7263/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7263/TR
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7263/TR.pdf
Availability of M39003/01-7263/TR
QUANTITY
M39003/01-7263/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7263/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7263/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7263/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7263/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7263/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7263/TR
RES SMD 0.287 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
TXRX 125MBD DUPLEX BLACK SC 1X9 datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 3' BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
IC FRACT-N PLL W/VCO 40QFN datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC712LP3CE datasheet.pdf
JTV RELAY (6KV TYPE PCB SEALED) datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS M S.C S/F datasheet.pdf