Vishay/Sprague M39003/01-7270/TR
M39003/01-7270/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7270/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7270/TR.pdf
Availability of M39003/01-7270/TR
QUANTITY
M39003/01-7270/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7270/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7270/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7270/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7270/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7270/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7270/TR
BUMPER CYLIN 0.875" DIA GRAY datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 4.6A TO220-4 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 24.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 600A DO200 datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf