Vishay/Sprague M39003/01-7275
M39003/01-7275 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7275
Brief Description
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7275.pdf
Availability of M39003/01-7275
QUANTITY
M39003/01-7275 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7275
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7275
Related LinksM39003/, M39003/01-7275 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7275 Details Description
Related parts for M39003/01-7275
IC RF TXRX ZIGBEE 2.4GHZ 48VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 300MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
DIECUT ECE093 datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 25 V datasheet.pdf