Vishay/Sprague M39003/01-7362/TR
M39003/01-7362/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7362/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7362/TR.pdf
Availability of M39003/01-7362/TR
QUANTITY
M39003/01-7362/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7362/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7362/TR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7362/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7362/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7362/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7362/TR
SOCKET TRANSITION ICE 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 11MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SPADE 14-16AWG #6 VINYL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 1-10MIN datasheet.pdf
FIXED IND 140NH 56A 0.29 MOHM datasheet.pdf