Vishay/Sprague M39003/01-7363/TR
M39003/01-7363/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7363/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7363/TR.pdf
Availability of M39003/01-7363/TR
QUANTITY
M39003/01-7363/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7363/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7363/TR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7363/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7363/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7363/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7363/TR
CABLE KEYBRD 5 PIN DIN 2M PC/XT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC HF 6A 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,GRN,YLW,GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 16POS datasheet.pdf
2MM HDM BP GP POLZ PN AG 30SAU datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 (30 + 2 Power) Position Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 50MA 41 OHM SMD datasheet.pdf