Vishay/Sprague M39003/01-7363/TR
M39003/01-7363/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7363/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7363/TR.pdf
Availability of M39003/01-7363/TR
QUANTITY
M39003/01-7363/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7363/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7363/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7363/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7363/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7363/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7363/TR
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
ENDPLATE AP DLI 2.5.WM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V C0K RADIAL datasheet.pdf
PATCH CORD VF-45 TO VF-45 50MM L datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23 datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf