Vishay/Sprague M39003/01-8109/TR
M39003/01-8109/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-8109/TR
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-8109/TR.pdf
Availability of M39003/01-8109/TR
QUANTITY
M39003/01-8109/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-8109/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-8109/TR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-8109/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-8109/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-8109/TR Details Description
Related parts for M39003/01-8109/TR
SIDACTOR BI 90V 250A DO-214AA datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A WIRE datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf