Vishay/Sprague M39003/01-8181/TR
M39003/01-8181/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-8181/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-8181/TR.pdf
Availability of M39003/01-8181/TR
QUANTITY
M39003/01-8181/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-8181/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-8181/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-8181/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-8181/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-8181/TR Details Description
Related parts for M39003/01-8181/TR
BATTERY PK 4.5V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE CAT.6A IP67 2M datasheet.pdf
FANLESS PC CELERON 2980U 1.6GHZ datasheet.pdf