Vishay/Sprague M39003/01-8220
M39003/01-8220 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-8220
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-8220.pdf
Availability of M39003/01-8220
QUANTITY
M39003/01-8220 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-8220
Internal Part NumberEIS-M39003/01-8220
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-8220
Related LinksM39003/, M39003/01-8220 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-8220 Details Description
Related parts for M39003/01-8220
RES 1.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6SON datasheet.pdf
LED PANEL NEON RED LONG CTLINDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X8R 1210 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf