Vishay/Sprague M39003/01-8375H
M39003/01-8375H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-8375H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-8375H.pdf
Availability of M39003/01-8375H
QUANTITY
M39003/01-8375H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-8375H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-8375H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-8375H
Related LinksM39003/, M39003/01-8375H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-8375H Details Description
Related parts for M39003/01-8375H
CAP CER 6.8PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC PLL BUILDING BLOCK 8-SOIC datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB-FE-CR-KON AWG20-24;AFS1;L10 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
IR CON 16S SKT CRIMP GLD 18-20 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf