Vishay/Sprague M39003/03-0208
M39003/03-0208 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0208
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0208.pdf
Availability of M39003/03-0208
QUANTITY
M39003/03-0208 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0208
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0208
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0208
Related LinksM39003/, M39003/03-0208 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0208 Details Description
Related parts for M39003/03-0208
SCR SENS 400V 10A TO-202 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR 38POS datasheet.pdf
AS-345 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 240VAC datasheet.pdf