Vishay/Sprague M39003/03-0241/HSD
M39003/03-0241/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0241/HSD
Brief Description
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0241/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0241/HSD
QUANTITY
M39003/03-0241/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0241/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0241/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0241/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0241/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0241/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0241/HSD
CONN CLIP BRUSH HOLDER 18-22AWG datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ RRO 24QFN datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 1.2GHZ 20VQFN datasheet.pdf