Vishay/Sprague M39003/03-0305/TR
M39003/03-0305/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0305/TR
Brief Description
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0305/TR.pdf
Availability of M39003/03-0305/TR
QUANTITY
M39003/03-0305/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0305/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0305/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0305/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0305/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0305/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0305/TR
RES SMD 20 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 90FBGA datasheet.pdf
IGBT 330V 180A 390W TO3P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
22UF 100V 10X18MM 85C 15000H datasheet.pdf