Vishay/Sprague M39003/03-0328/HSD
M39003/03-0328/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0328/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0328/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0328/HSD
QUANTITY
M39003/03-0328/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0328/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0328/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0328/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0328/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0328/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0328/HSD
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SWITCH HEAD ASSY FOR 2ML1-E1 datasheet.pdf
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
IC RADIO RX AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CAP POLY 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf