Vishay/Sprague M39003/03-0370/HSD
M39003/03-0370/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0370/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0370/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0370/HSD
QUANTITY
M39003/03-0370/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0370/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0370/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0370/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0370/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0370/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0370/HSD
CONN 96PIN DIN FEMALE WW R/A datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC PORT CTLR USB-SRL 32-QFN datasheet.pdf
INCREASE datasheet.pdf
TXRX SFF OC12/STM-4 SR STD datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN CORONA datasheet.pdf
CAP FILM 24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf