Vishay/Sprague M39003/03-0370H
M39003/03-0370H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0370H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0370H.pdf
Availability of M39003/03-0370H
QUANTITY
M39003/03-0370H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0370H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0370H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0370H
Related LinksM39003/, M39003/03-0370H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0370H Details Description
Related parts for M39003/03-0370H
IC INVERTER ULP TRIPLE US8 datasheet.pdf
CONN SOCKET PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR M TERMINALS datasheet.pdf
M4 PC MOUNT TERMINAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf