Vishay/Sprague M39003/03-0386H
M39003/03-0386H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0386H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0386H.pdf
Availability of M39003/03-0386H
QUANTITY
M39003/03-0386H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0386H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0386H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0386H
Related LinksM39003/, M39003/03-0386H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0386H Details Description
Related parts for M39003/03-0386H
LED SQUARE 6X6 RED DIFF 2 PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 12W datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
ANTENNA CDMA/F2 R/A HINGED datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 80MA 277VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (A-821-06) datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 25MHZ 10V SMD datasheet.pdf