Vishay/Sprague M39003/03-0428/HSD
M39003/03-0428/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0428/HSD
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0428/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0428/HSD
QUANTITY
M39003/03-0428/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0428/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0428/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0428/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0428/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0428/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0428/HSD
VARISTOR 9V 50A DISC 5MM datasheet.pdf
IC TEMP SNSR 5V DUAL TRIP 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
HEATSHRNK THINWALL TUBING 4" 50' datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf