Vishay/Sprague M39003/03-0437/HSD
M39003/03-0437/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0437/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0437/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0437/HSD
QUANTITY
M39003/03-0437/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0437/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0437/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0437/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0437/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0437/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0437/HSD
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 64PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SSR FLASHER DUAL HSIDE 20HSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ICL 30 OHM 25% 1.5A 10.2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
D4N-4A26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf