Vishay/Sprague M39003/03-0437/HSD
M39003/03-0437/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0437/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0437/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0437/HSD
QUANTITY
M39003/03-0437/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0437/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0437/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0437/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0437/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0437/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0437/HSD
CAP CER 68PF 3.15KV U2J 1808 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ACCESS POINT/ROUTER 2.4GHZ datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 24POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 15K OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf