Vishay/Sprague M39003/03-0437/TR
M39003/03-0437/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0437/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0437/TR.pdf
Availability of M39003/03-0437/TR
QUANTITY
M39003/03-0437/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0437/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0437/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0437/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0437/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0437/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0437/TR
FIXED IND 330UH 1.8A 560 MOHM datasheet.pdf
UPS TRUEONLINE 1.5KVA 1200W 6OUT datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT 1/4" SCREW HS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf