Vishay/Sprague M39003/03-0478/TR
M39003/03-0478/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0478/TR
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0478/TR.pdf
Availability of M39003/03-0478/TR
QUANTITY
M39003/03-0478/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0478/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0478/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0478/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0478/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0478/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0478/TR
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF HI/LOW SIDE 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
OSC BLANK UNPROGRAMMED PLAST SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 16X2X12" 6A CRS datasheet.pdf