Vishay/Sprague M39003/03-0487/HSD
M39003/03-0487/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0487/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0487/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0487/HSD
QUANTITY
M39003/03-0487/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0487/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0487/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0487/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0487/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0487/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0487/HSD
PIN RECPT .048/.064 DIA 0368 SER datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY TFT QUAD 24-VQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
IC ISOMODEM 56KBPS 38-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 450V X7T 2220 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
GKR NICU CF V0 RL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ALUMINUM 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf