Vishay/Sprague M39003/03-2003/TR
M39003/03-2003/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2003/TR
Brief Description
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2003/TR.pdf
Availability of M39003/03-2003/TR
QUANTITY
M39003/03-2003/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2003/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2003/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2003/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-2003/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2003/TR Details Description
Related parts for M39003/03-2003/TR
IDC CABLE - CKC34G/AE34M/CCE34G datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015B/H1501TR 6" datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 2012 datasheet.pdf
MMIC AMP 2.7GHZ SOT-363 datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CHRGR VDC BATT 28-QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (15 + 2 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 41K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf