Vishay/Sprague M39003/03-2028H
M39003/03-2028H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2028H
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2028H.pdf
Availability of M39003/03-2028H
QUANTITY
M39003/03-2028H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2028H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2028H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2028H
Related LinksM39003/, M39003/03-2028H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2028H Details Description
Related parts for M39003/03-2028H
JACK PHONO HEX PANEL MOUNT BLACK datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 6.8UH SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
IC PCIE SW 4LANE 4PORT 144FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf