Vishay/Sprague M39003/03-2053/HSD
M39003/03-2053/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2053/HSD
Brief Description
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2053/HSD.pdf
Availability of M39003/03-2053/HSD
QUANTITY
M39003/03-2053/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2053/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2053/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2053/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-2053/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2053/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-2053/HSD
IC VOLT DETECT 2.2V INV CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W FILTER 10A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO JACK 50 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
34 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.022UF RADIAL datasheet.pdf
ENCLOSURE 24X24X6 NEMA 3R datasheet.pdf
CAP 39 UF 20% 35 V datasheet.pdf