Vishay/Sprague M39003/03-2070
M39003/03-2070 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2070
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2070.pdf
Availability of M39003/03-2070
QUANTITY
M39003/03-2070 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2070
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2070
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2070
Related LinksM39003/, M39003/03-2070 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2070 Details Description
Related parts for M39003/03-2070
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS DL R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 864V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC MCU USB 64K FLASH 32VFQFN datasheet.pdf
KTB MOPL 2215 MSZN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
PNL MNT 110V GREEN 3MM datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf