Vishay/Sprague M39003/03-2070
M39003/03-2070 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2070
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2070.pdf
Availability of M39003/03-2070
QUANTITY
M39003/03-2070 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2070
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2070
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2070
Related LinksM39003/, M39003/03-2070 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2070 Details Description
Related parts for M39003/03-2070
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
VARISTOR 200V 22KA DISC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 110 MOHM datasheet.pdf