Vishay/Sprague M39003/03-3008/HSD
M39003/03-3008/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3008/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3008/HSD.pdf
Availability of M39003/03-3008/HSD
QUANTITY
M39003/03-3008/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3008/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3008/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3008/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-3008/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3008/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-3008/HSD
TRANS 2PNP DARL 120V 1A SM8 datasheet.pdf
JUMPER TO WDU 6/WDU 10 27A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf