Vishay/Sprague M39003/03-3037/HSD
M39003/03-3037/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3037/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3037/HSD.pdf
Availability of M39003/03-3037/HSD
QUANTITY
M39003/03-3037/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3037/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3037/HSD
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3037/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-3037/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3037/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-3037/HSD
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC 8STG SHFT/STOR BUS REG 16SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf