Vishay/Sprague M39003/03-3041/TR
M39003/03-3041/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3041/TR
Brief Description
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3041/TR.pdf
Availability of M39003/03-3041/TR
QUANTITY
M39003/03-3041/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3041/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3041/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3041/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-3041/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3041/TR Details Description
Related parts for M39003/03-3041/TR
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE N-CH 3PH 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 121MAPBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf