Vishay/Sprague M39003/03-3070H
M39003/03-3070H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3070H
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3070H.pdf
Availability of M39003/03-3070H
QUANTITY
M39003/03-3070H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3070H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3070H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3070H
Related LinksM39003/, M39003/03-3070H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3070H Details Description
Related parts for M39003/03-3070H
CHASS BOT PLATE ALUM 5 X 10 NAT datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 25.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf