Vishay/Sprague M39003/03-3077
M39003/03-3077 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3077
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3077.pdf
Availability of M39003/03-3077
QUANTITY
M39003/03-3077 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3077
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3077
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3077
Related LinksM39003/, M39003/03-3077 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3077 Details Description
Related parts for M39003/03-3077
IND DELAY LINE 800PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
LED AMBER 12V 16MM datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS SIGNAL MOD TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.32A 3DFN datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH IDX 64X64 68PLCC datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 90MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
GUIDE REAR RIGHT HAND datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf