Vishay/Sprague M39003/03-3084/TR
M39003/03-3084/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3084/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 27UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3084/TR.pdf
Availability of M39003/03-3084/TR
QUANTITY
M39003/03-3084/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3084/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3084/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3084/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-3084/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3084/TR Details Description
Related parts for M39003/03-3084/TR
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 20W datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST VERT 1POS 5V datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0605 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2POS SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
105FXE-ST-15-POE SWITCH datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CDMA 3 V Receiver IF Subsystem with Integrated Voltage Regulator IC datasheet.pdf