Vishay/Sprague M39003/03-4003/TR
M39003/03-4003/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4003/TR
Brief Description
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4003/TR.pdf
Availability of M39003/03-4003/TR
QUANTITY
M39003/03-4003/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4003/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4003/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4003/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-4003/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4003/TR Details Description
Related parts for M39003/03-4003/TR
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 230V datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW SOT523 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 16A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 91.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SOIC datasheet.pdf
P CLAMP 0.55" DIA BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 32A 0.72 MOHM datasheet.pdf