Vishay/Sprague M39003/03-4004/TR
M39003/03-4004/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4004/TR
Brief Description
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4004/TR.pdf
Availability of M39003/03-4004/TR
QUANTITY
M39003/03-4004/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4004/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4004/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4004/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-4004/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4004/TR Details Description
Related parts for M39003/03-4004/TR
CONN SPRING CONT 48 POS .295 SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM TO236-3 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 100A POWRBLOK datasheet.pdf
TRANSMITTER RC SYST FM 3SW datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf